×

* prosimy o wypełnienie

** gdy chcesz, by Twoja strona pojawiła się na naszym portalu


Jak wymienić wężyk do wody od zbiornika toalety?

Zdarza się, szczególnie przy starszych toaletach, że wężyki do wody są przestarzałe, a powstała korozja lub inne czynniki blokują swobodny przepływ wody. W takim przypadku należy wymienić przestarzały element. Nowe wężyki do wody zbiornika toalety są tanie i łatwe w instalacji, ale usunięcie starego węża może nie być tak łatwe, jeśli jest on zablokowany przez korozję. Przed wyjęciem należy upewnić się, że ma się zamiennik, który pasuje zarówno do toalety, jak i zaworu odcinającego dopływ wody. Oto odpowiednie kroki, jakie należy podjąć w kolejności, aby właściwie wymienić wężyk.

Przygotuj nowy wężyk

toaleta

Aby uniknąć wyłączania toalety z użytku, dobrze jest przygotować nowe wężyki do wody przed usunięciem starych. Jeśli jesteś typem osoby, która zapomina wykonać pomiary przed pójściem do sklepu z narzędziami, nie jesteś sam, ale warto tego uniknąć. Potrzebujesz bowiem tylko dwóch pomiarów: odległości od wylotu toalety do zaworu oraz rozmiaru złącza zaworu. Złącze toalety ma zazwyczaj standardową średnicę.

Opróżnij zbiornik

Przed zdjęciem starych wężyków należy zamknąć zawór wodny, obracając uchwyt w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, ale to nie wszystko, co należy zrobić. Jakakolwiek woda w zbiorniku wyleje się na podłogę, więc spłucz zbiornik, a następnie przytrzymaj uchwyt aż do opróżnienia jak największej ilości wody do miski. Na dnie zbiornika pozostanie jeszcze centymetr wody, przenieś ją do miski za pomocą gąbki. Nawet po całkowitym opróżnieniu zbiornika, po odkręceniu wężyka z toalety wyleje się niewielka ilość wody, więc połóż szmatę na podłodze, aby nie zalać i nie pobrudzić podłogi.

Odkręć stary wąż

Nowoczesne wężyki do wody zbiornika toalety z reguły mają plastikowe złącza, które można obracać ręcznie. Jednak w przypadku gdy złącze jest mosiężne, czynność ta jest niemożliwa, bez użycia odpowiednich narzędzi. Jeśli złącze podłączane do zaworu odcinającego jest mosiężne, do jego obracania potrzebne będą szczypce lub klucz. Jednak jeśli którykolwiek ze złączy jest zablokowane, może go poluzować smar w sprayu. Na tym etapie pracy będziesz potrzebował dwóch par szczypiec do przyklejonych złączy; zawór napełniający toaletę lub zawór odcinający przytrzymaj jedną parą, a drugą zakręć nakrętkę złącza.

Przykręć nowy wąż

Najlepiej jest najpierw przykręcić nowe wężyki do wody zbiornika toalety do zaworu, a następnie przymocować je do toalety. Usuń więc starą taśmę instalacyjną z gwintów zaworu i owiń nową taśmę wokół nich, następnie przykręć złącze i dokręć je szczypcami. Nie należy nadmiernie dokręcać złącza zaworu - zawsze można je swobodnie regulować, jeśli woda zacznie pryskać po podłączeniu. Nie potrzebujesz szczypiec ani taśmy, aby podłączyć drugi koniec węża do toalety. Po prostu dokręć plastikowe złącze toalety tak mocno, jak możesz to zrobić palcami. Kiedy skończysz, włącz wodę, pozwól, aby zbiornik napełnił się całkowicie i spoglądaj, czy woda nie wycieka. Dokręć nieco mocniej złącze, jeśli zacznie.


źródła:
https://www.lechar.com.pl/pl/categories/view/wezyki_do_wody_baterii-61